Venerdì, 02 Ottobre 2026 - 19:11:51
Stands
Stores
Show Cart 0
Favorite products

Tea & Herbal Teas

Description

Organic Ginger and Lemon Lazzarelle herbal tea
Ginger is good for the blood and nervous system, being an anticonvulsant and an analgesic. It is also important to combat tiredness, stress and seasonal ills, thanks to its properties that make it a true natural antiseptic. It also promotes digestion and is an effective remedy for nausea and ulcer.

Ingredients

Zenzero, citronella, scorza di limone, radice di liquirizia, menta

Cooperativa Lazzarelle

50 grams

€ 3,60 € 3,00 € 60,00/Kg      =

Contact the Supplier

Description Ingredients and Certificates

Description

Tisana rilassante, floreale e profumata, adatta a qualsiasi momento della giornata. La Rosa damascena, regina dei fiori, in aromaterapia evoca bellezza ed armonia, apre il cuore all'amore e aiuta ad affrontare i traumi emotivi, rabbia e collera. la giusta coccola per affrontare le sfide quotidiana

Ingredients

Melissa, Rosa Damascena, achillea, bucce di limone

kirkaia

1 Piece

€ 5,00 Out of stock

Contact the Supplier

Description Ingredients and Certificates

Description

Lazzarelle Organic Ginger and Lemon Herbal Tea
Ginger is good for the blood and nervous system, being an anticonvulsant and an analgesic. It is also important to combat tiredness, stress and seasonal ills, thanks to its properties that make it a true natural antiseptic. It also promotes digestion and is an effective remedy for nausea and ulcer.

Ingredients

Zenzero, citronella, scorza di limone, radice di liquirizia, menta

Cooperativa Lazzarelle

40 grams

€ 6,00 € 0,15/g      =

Contact the Supplier

Description Ingredients and Certificates

Description

Organic Lazzarelle lime and ginger herbal tea
Ginger is good for the blood and nervous system, being an anticonvulsant and an analgesic. It is also important to combat tiredness, stress and seasonal ills, thanks to its properties that make it a true natural antiseptic. It also promotes digestion and is an effective remedy for nausea and ulcer.

Ingredients

Zenzero, citronella, scorza di limone, radice di liquirizia, menta

Cooperativa Lazzarelle

100 grams

€ 4,50 € 3,80 € 38,00/Kg      =

Contact the Supplier

Description Ingredients and Certificates
Show more

Black Tea

Description

Bio, 50 filters, Altromercato

Mondo Solidale Pesaro

50 Pieces

€ 5,80 € 0,12/Pc      =

Contact the Supplier

Description

Description

Straw basket (Sri Lanka)

BananaJoe

100 grams

€ 4,00 € 40,00/Kg      =

Contact the Supplier

Description

Description

Black tea EARL GREY 25 bustine 37.5gr. CTM provider. BIO.

Pacha Mama

37 grams

€ 3,90 € 105,41/Kg      =

Contact the Supplier

Description

Description

Straw basket (Sri Lanka)

BananaJoe

25 Pieces

€ 3,70 € 0,15/Pc      =

Contact the Supplier

Description
Show more